Uniwersytet Warszawski

Krakowskie Przedmieście 26/28

9 Lutego 2019

Zarezerwuj swój czas

Goście z całego świata

Prezentacje i warsztaty

Ponad 300 nurków gości

Kup bilet teraz

Program 2019 już wkrótce!

Prezentacje

Festiwal Nurkowania Wrakowego, to maraton prezentacji, wykładów i warsztatów  o nurkowaniu wrakowym, archeologii i historii.  Na VII edycje zaprosiliśmy 26 prelegentów, którzy przygotowali dla Was niezwykle interesujące prezentacje. Poniżej przedstawiamy tematy, które znajdą się w programie festiwalu w 2017 roku. Lista ta będzie jeszcze się powiększać w miarę ustalania szczegółów z naszymi gośćmi.

Leigh Bishop

Tematem prezentacji Leigh Bishopa będzie: Tajemnica ostatniego Olympica – HMHS Britannic – 100 lat na morskim dnie.

Topic:  Mystery of the last Olympian – Britannic ~ 100 years on the seabed. Presentation in English

Wspomnienia tragedii sprzed 100 lat i tajemnica Britannica, siostrzanej jednostki słynnego Titanica powrócą podczas prezentacji naszego gościa. Niewielka grupa nurków „uzbrojona” w nowoczesny sprzęt i technologię eksplorowała wrak, który jest ikoną dla każdego nurka technicznego. Britannic spoczywa na dnie Morza Egejskiego. Od momentu odnalezienia wraku przez Jacques Cousteau w 1975 r. badacze nieustannie zadają sobie pytanie: „Dlaczego tak duży statek szybko zatonął”, trzy razy szybciej niż Titanic. Dzięki postępowi technologicznemu w podwodnej eksploracji i w wielu lat badań wraku dopiero teraz udało się uzyskać odpowiedz na to i wiele innych pytań. Latem 2016 r. niewielki zespół nurków, którzy badali wrak od wielu lat powrócił w głębiny, aby nakręcić film dokumentalny z okazji 100-letniej rocznicy zatonięcia morskiego kolosa. W zadaniu tym pomagał im zdalnie sterowany pojazd podwodny ROV, załogowy pojazd podwodny oraz specjalistyczny dzwon dla nurków eksplorujących wrak. Bardzo dobrze znany publiczności festiwalowej angielski nurek techniczny Leigh Bishop podczas prezentacji opowie o historii tego wspaniałego statku, który w 1916 r. zakończył swój żywot wpływając na minę morską pozostawioną przez kaiserowski okręt podwodny U 73. Przedstawi historię eksploracji wraku od jego odnalezienia do ostatniej rocznicowej ekspedycji w 2016 r. Podczas ostatniego nurkowania  przy użyciu skuterów podwodnych team opłynął cały wrak. Kilka kamer podwodnych zainstalowanych na skuterach oraz kamera w pojeździe podwodnym, który towarzyszył nurkom i dodatkowo oświetlał wrak zarejestrowało tę niezwykłą podroż. W oku kamer uchwycono niesamowite obrazy pokładu i promenady statku, ogromne żurawiki, masywne i majestatyczne śruby oraz mostek i dziób. Film w jakości 5k nazwany przez nurków „The Million Dollar Dive” będzie atrakcją prezentacji naszego gościa.

Leigh oprócz umiejętności i doświadczenia w nurkowaniu technicznym jest rownież znany z jakości swoich prezentacji. Czeka Was prawdziwa uczta: www.youtube.com/watch?v=onQNvS1fPnw 

Timmy Gambin

timmy-prezentacja

Temat prezentacji dr Timmy Gambina będzie : „Fenicka Tajemnica” – antyczny wrak przy wyspie Gozo”.

Topic: Exploring the Phoenician Shipwreck off Gozo. Presentation in English

Pewnego dnia na swym czarnym, wyładowanym towarem statku wyspę odwiedzili Fenicjanie – znani ze swojego kunsztu żeglarze, ale prawdziwe chciwe łotry – tak pisał Homer w „Odysei”.

      Wzmianka Homera o fenickiej ekspansji postawiła fundament na którym kolejni pisarze zarówno starożytni jak i współcześni oraz archeolodzy budowali swoją wiedzę o tych dzielnych, walecznych żeglarzach z Lewantu. Dzięki literaturze oraz odkryciom i badaniom archeologicznym ich działalność, polityka i wymiana handlowa przestała być iluzją.  Jednak, czy jest w ogóle możliwe, aby ostatecznie udało się ustalić jak działała machina fenickiego handlu? – naukowcy nie poprzestają na znalezieniu odpowiedzi.

      Odkrycie starożytnego wraku jest niemal zawsze przedmiotem niezwykłego zainteresowania i emocji wśród naukowców. Podczas systematycznego badania dna morskiego w okolicach wyspy Gozo natrafiono na anomalię, która została oznaczona jako „cel godny weryfikacji”. Po szczegółowych badaniach okazało się, że odnaleziono wrak, który stał się jednym z najbardziej ekscytujących podwodnych znalezisk w ostatnich latach. Przy współpracy z licznymi partnerami międzynarodowymi oraz używając najnowszej technologii udało się ustalić kilka interesujących faktów na temat owego statku, ładunku oraz jego ewentualnej trasy żeglugi. Otóż dr Timmy Gambin, jeden z największych autorytetów od archeologii podwodnej Morza Śródziemnego, podczas prezentacji przedstawi rewelacyjne wyniki badań, które zapoczątkowano na wraku w 2007 r.

Brendan Foley

Tematem prezentacji dr Brendan Foley’a będzie: Antyczny wrak z Antikythera – nowe fakty.

Topic: The ancient shipwreck of Antikythera – new facts. Presentation in English

Od 2001 r. Brendan współpracuje z greckim Ministerstwem Kultury, badał kilkadziesiąt wraków zalegających w Morzu Egejskim, w tym jeden z najsłynniejszych – liczący dwa tysiące lat wrak z okolic wyspy Antikythera. To na nim poławiacze gąbek odkryli sto lat temu antyczny mechanizm przewidujący zaćmienia słońca, fazy księżyca, a nawet daty olimpiad. Urządzenie zostało szybko okrzyknięte pierwszym komputerem świata. Na wrak po 50 latach wrócił Cousteau, a teraz międzynarodowym zespołem archeologów podwodnych, który prowadzi tam badania kieruje Brendan. Podczas swojej warszawskiej prezentacji przedstawi nam szczegółowo historię eksploracji wraku z Antikythery oraz opowie jak zostały na nim odnalezione posągi z brązu i marmuru, broń, luksusowa ceramika i złota biżuteria. Opowie także o najnowszym odkryciu na wraku – ludzkiego szkieletu liczącego 2100 lat! I o tym, jak natychmiast odkrycie to podchwycił jeden z czołowych magazynów naukowych świata, brytyjskie Nature.

Danijel Frka

szent-istvanTematem prezentacji Danijela Frka będzie: SMS Szent Istvan – Pancernik skazany na porażkę.

Topic: SMS Szent  Istvan – The Ill Fated Battleship. Presentation in English

Podczas prelekcji Danijel zabierze nas w odległe czasy I wojny światowej. Na początku 1915 r. Marynarka Cesarstwa Austro-Węgierskiego wprowadziła do służby swój czwarty pancernik typu „Tegetthoff” – SMS Szent Istvan. Raczej mało aktywna podczas wojny flota w większości stała na kotwicy w porcie wojennym w Pula. Sytuacja zmieniła się 10 czerwca 1918 r., kiedy pod dowództwem admirała Miklos’a Horthy’ego flota wyszła z portu, realizując plan rajdu na Otranto Barrage. Jej zadaniem było przebicie się przez aliancką blokadę i wyjścia na Morze Śródziemne. W drodze na południe pancernik Szent Istvan został storpedowany przez włoski kuter torpedowy. Po ponad 2,5 godzinnej walce o utrzymanie okrętu na powierzchni przewrócił się do góry stępką i poszedł na dno. Wrak kolosa spoczywa na głębokości 66 m, w odległości około 8 mil morskich od wyspy Premuda. Wrak pancernika po raz pierwszy został zbadany podczas chorwacko-węgierskiej ekspedycji w 1995 r. Zalegający na dnie okręt objęto zakazem nurkowania. Okazuje się jednak, że od tego czasu wrak był… wielokrotnie badany i jest bardzo dobrze udokumentowany. W swojej prezentacji Danijel przedstawi historię okrętu i bardzo interesujące wyniki badań.

Immi Walin

huis_te_warmelo_1Tematem prezentacji Immi Walin będzie: Huis te Warmelo – 300 letnia fregata na dnie Bałtyku.

Topic: Huis te Warmelo – 300 years old frigate with 40 guns in the Baltic Sea. Presentation in English

Immi opowie o wyjątkowej historii holenderskiego okrętu wojennego z pierwszych lat XVIII wieku. Podczas wojny północnej w latach 1714-1721 niebezpieczną w tym okresie drogą morską podążały do portów Morza Bałtyckiego i Zatoki Fińskiej holenderskie i angielskie  statki z zaopatrzeniem. Dla bezpiecznego doprowadzenia statków handlowych ze zbożem do Rewala i Petersburga, i z powrotem do Amsterdamu ze smołą, kupieckie żaglowce grupowane były w konwoje chronione przez okręty Admiralicji. Jeden z holenderskich okrętów eskorty nie dopłynął do bezpiecznego portu i spoczął w 1715 roku na dnie Zatoki Fińskiej. Dziś fregata z czterdziestoma działami na pokładzie jest jednym z najlepiej zachowanych wraków z późnego okresu  „Holenderskiego Złotego Wieku”.

Kari Hyttinen

kari-3dTemat prezentacji Kari Hyttinen’a będzie:  Fotogrametria i 3D w dokumentacji wraków.

Topic: 3D photogrammetry in wreck documentation. Presentation in English

Eksplorując wraki z uwagi na ograniczoną widoczność nie jesteśmy w stanie zobaczyć całego wrakowiska. Filmując, bądź fotografując wrak również mamy problem z uchwyceniem w obiektywie całości. Okazuje się, że jest na to sposób. Kari Hyttinen nurek wrakowy i podwodny kamerzysta z Finlandii, który od wielu lat  dokumentuje wraki w Zatoce Fińskiej podczas swojej prezentacji opowie jak sobie z tym problemem poradzić. Rozwiązaniem jest fotogrametria i dokumentacja wraków w technice 3D. Wydaje się skomplikowane… nic bardziej mylnego. Karii opowie jak w prosty sposób wykonać wizualizację wraku, bądź jego części wyposażenia w technice 3D. Omówi techniki, sprzęt i programy komputerowe oraz przedstawi kilka przykładów. Zademonstruje także jak używać kamerę Go Pro, aby wykorzystać maksymalnie jej możliwości.

Łukasz Grześkowiak

ksiazkaTematem prezentacji Łukasza Grześkowiaka będzie: Walker. Pogromca U-Bootów.

O pasjonującej historii komandora Frederica Johna „Jonhnny” Walkera, który był prawdziwym zabójcą U-Bootów podczas II wojny światowej opowie Łukasz Grześkowiak, autor książki „Walker. Pogromca U-Bootów”.

Komandor Walker był niezwykle barwną i nietuzinkową postacią, a podczas jednej z rozmów powiedział: „Naszym zadaniem jest zabijanie wroga i wszyscy oficerowie muszą w pełni rozwinąć w sobie ducha zwycięstwa. Nie ważne jest ilu konwojów będziemy pasterzami w bezpiecznej drodze, nie powinniśmy przestawać, dopóki nie zmasakrujemy U-Bootów. Cała nasza energia musi być wykorzystana aż do końca”. Walker miał sposób i wiedział jak zamienić podwodną flotę U-Bootwaffe wielkiego admirała Karla Dönitza we wraki. Ten dzielny dowódca Royal Navy, który po trudach patroli nie odwracał się od swoich ludzi i często chodził z nimi na piwo, które wypijał w wyjątkowy sposób, nie przeżył wojny…

O tych i innych szczegółach dowiecie się podczas prezentacji Łukasza. 

Martin Parker

rebreathers-inspiration-xpd-apdivingTematem prezentacji Martin Parker’a dyrektora naczelnego firmy „AP Diving” będzie:Pozostań w pętli”.

Topic: Staying in The Loop. Presentation in English

Nasz gość opowie o historii firmy „AP Diving” i powstaniu rebreathera INSPIRATION. Podczas spotkania przedstawi z jakimi trudnościami borykano się w przeszłości oraz jaka jest wizja i kierunek firmy na kolejne lata, aby sprzęt był jeszcze bardziej niezawodny i bezpieczny.

Mark "Sharky" Alexander

img_1932Tematem prezentacji Mark „Sharky” Alexander’a będzie: USS Monitor – wrak pierwszego amerykańskiego „pancernika”

Topic: USS Monitor – The Civil War Iron Clad Battleship. Presentation in English

Mark „Sharky” Alexander, amerykański nurek wrakowy, podczas prezentacji przedstawi historię pierwszego amerykańskiego „pancernika”, który brał udział w wojnie domowej między północą i południem. USS Monitor zaprojektowany został do działań na śródlądziu. Pierwszą bitwę ten okręt pancerny o wyporności 987 t stoczył 9 marca 1862 r, a 31 grudnia spoczął na dnie  Atlantyku, koło przylądka Hatteras. Dowiemy się jak zatonął, kiedy został odnaleziony i jak przebiegała eksploracja wraku.

Pascal van Erp

14937357_10211657680344400_708962211291126539_nTemat prezentacji Pascala van Erp będzie: Łowiące Duchy, czyli Greenpeace w pogoni za sieciami morskich obszarów chronionych.

Topic: Ghost Fishing and Greenpeace hunting for ghost nets in marine protected areas. Presentation in English

Pascal opowie o nurkach technicznych, którzy poświęcają swoje nurkowanie na rzecz ochrony środowiska morskiego. Przedstawi jak nurkowie angażują się  i na czym polega ich praca biorąc udział w trudnych projektach odzyskiwania i utylizacji porzuconych sieci rybackich niejednokrotnie w dużym stopniu oplatające jak duchy całe wraki i nadal zbierające swoje śmiertelne żniwo. W 2016 roku team nurków z fundacji Dutch Ghost Fishing pomagał kampanii niemieckiego Greenpeace. Kampania miała na celu zwrócenie uwagi na problem licznych sieci widm w rejonie rezerwatów Morza Północnego. O wielu problemach i przedsięwzięciach związanych z pozyskiwaniem i utylizacją porzuconych sieci dowiemy się podczas prezentacji Pascala.

Olejko i Konarski

img_6851-fot-m-konarskiTemat prezentacji prof Andrzeja Olejki i dr Mariusza Konarskiego będzie: Wokół zaginionego świata zatopionych hydroplanów.

Wrakowisko bałtyckie to pojęcie obejmujące nie tylko zatopione jednostki pływające. Specyficzną grupę wraków stanowią hydroplany. W latach 20. i 30. XX wieku wodnosamoloty polskiego lotnictwa morskiego na stałe wpisały się w klimat morski niejednokrotnie po kraksach swój koniec znajdując na bałtyckim dnie. Poszukiwania wraków wodnosamolotów Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku w ciągu ostatnich lat przykuły uwagę mediów.

Piotr Nykiel

irresistibleTematem prezentacji dr Piotra Nykiela będzie: Wraki z okresu pierwszej wojny światowej w rejonie Dardaneli.

Dr Piotr Nykiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opowie o wrakach pancerników zatopionych w 1915 r. podczas kampanii  dardanelskiej, która była jedną z najkrwawszych bitew I wojny światowej. Kosztowała ona życie tysiące istnień ludzkich. Krwawe piętno tej bitwy odcisnęło się również na okrętach biorących w niej udział. Dziesiątki wraków spoczywa w głębinach. Dowiemy się także jak Turcy „pożyczyli sobie” od Polaków pomysł na ich eksplorację. Analizę ustaleń poczynionych przez tureckich płetwonurków uzupełni poszerzonymi informacjami na temat niektórych wraków z wód wokół półwyspu Gallipoli, które w 2011 r. inwentaryzowała ekipa Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.

 

John Kearney

kowloon-bridgeTematem prezentacji John Kearney’a będzie: Działalność okrętów podwodnych w południowo-zachodniej Irlandii podczas I i II wojny światowej i podwodny krajobraz z tym związany.

Topic: Submarine activity southwest of Ireland during World War I and II. Presentation in English

W latach 1914-1918 działalność operacyjna U-Bootów przy południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii była bardzo wzmożona, o czym świadczą liczne wraki zalegające na głębokości od 6 do 100 m. Podczas II wojny światowej niemieckie zainteresowanie tym rejonem nie zmalało. Okręty podwodne admirała Karla Donitza prowadząc agresywną działalność bojową „wzbogaciły” podwodny krajobraz w jeszcze wiekszą ilość wraków. W okalających wybrzeże wodach spoczywa wiele ofiar, wśród nich leżą rownież myśliwi, jednym z „szarych wilków” U-Bootwaffe jest – U 260.

Borowiak i Kasperski

u-849Tematem prezentacji Mariusza Borowiaka i Tadeusza Kasperskiego będzie: Polskie okręty w walce z U- Bootami na morzu 1939-1945

Mariusz Borowiak i Tadeusz Kasperski, autorzy licznych artykułów i książek historycznych o tematyce wojennomorskiej, którzy od wielu lat zajmują się historią dokonań Polskiej Marynarki Wojennej w latach II wojny światowej, opowiedzą o najbardziej znanych i mało spopularyzowanych wydarzeniach związanych z zwalczaniem przez jednostki spod biało-czerwonej bandery okrętów podwodnych U-Bootwaffe. Okazuje się, że już w pierwszych dniach wojny polskie niszczyciele przeprowadziły ataki na U-Booty i potem brały udział w licznych akcjach i operacjach podczas których polowały na podwodnych korsarzy.  Polskie okręty odniosły sukcesy na tym polu. Autorzy opowiedzą również o wrakach polskich jednostek bojowych, które zatonęły wykonując zadania w ramach współpracy z Royal Navy. Ich wieloletnie badania zaowocowały książką „Uwaga: Zatopić U-Boota! Akcje bojowe polskich okrętów i lotnictwa na morzu 1939-1945” (ogólnopolska premiera podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Nurkowania Wrakowego w Warszawie). 

Steve Slater

aft-escape-hatchTematem prezentacji Steve Slater’a będzie:  Dark Star Team na wraku Empress of Britain – największego statku zatopionego w II wojny światowej.

Topic: The Darkstar dive team on the wreck of the Empress of Britain. Presentation in English

Steve Slater, brytyjski nurek z ponad 30-letnim doświadczeniem, członek teamu „Dark Star” opowie o niezwykle trudnej i niebezpiecznej eksploracji najgłębiej leżącego wraku u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Wrak kanadyjskiego liniowca Empress of Britain (42 438 BRT) leży na głębokości 163 m. Ów transportowiec wojskowy w październiku 1940 r. został zbombardowany przez niemiecki bombowiec Focke-Wulf Fw 200 Condor. Wkrótce uszkodzoną jednostkę zatopił niemiecki okręt podwodny U 32.

Pierwsza eksploracja kolosa o długości 231 m przeprowadzona bez zabezpieczenia nurków suportowych była karkołomnym przedsięwzięciem logistycznym i jednym z najtrudniejszych wyzwań jakie postawił sobie team „Dark Star”.

Od Steve’a dowiemy się także jak przez przypadek odnaleziono wrak brytyjskiego okrętu podwodnego J 6 na Morzu Północnym, który przez PMW oraz polskich poszukiwaczy był brany pod uwagę jako… ORP Orzeł.

Gianmichele Iaria

sequenza-01_13Tematem prezentacji Gianmichele Iaria będzie:  „Il Giardino delle Sirene” – projekt ResEx RAID.

Topic: “Il Giardino delle Sirene” – RAID ResEx project. Presentation in English

Jest to pierwszy etap systemowego projektu badań i eksploracji wraków z wykorzystaniem nurków technicznych „REC tec Divers”, który miał miejsce w czerwcu i wrześniu 2016 r. w wodach okalających Neapol we Włoszech. Gianmichele opowie o szczegółach projektu.

  • Często spotyka się z pytaniem: „Kto może przyłączyć się do projektu badań i eksploracji wraków?”
  • Wielu uważa, że tylko nurkowie, którzy są zdolni do zejścia na głębokość ponad 100 metrów.
  • Odpowiedź brzmi: „Absolutnie nie!”

Podczas ekspedycji wiele osób  zajmuje się różnymi odpowiedzialnymi  zadaniami: pomocą w przygotowaniu do nurkowań, zabezpieczeniem medycznym, mieszaniem gazów i napełnianiem butli, fotografią na powierzchni, obsługą łodzi, itp.

Misją projektu ResEx RAID jest:

1) zapewnienie instytucjom publicznym, bądź prywatnym firmom wykwalifikowanego zespołu do badań i poszukiwań podwodnych.

2) planowanie podwodnych badań i eksploracji nieznanych obszarów pod kątem biologii morskiej, starożytnych zabytków, wraków, itp., nie koniecznie związanych z dużą głębokością.

3) W zależności od umiejętności członków zespołu odpowiednie szkolenie osób, które chcą być częścią  ekspedycji.

Pierwszy etap projektu ResEx RAID odbył się w Neapolu w lecie 2016 r. Przy współpracy z R.A.S. (Fundacją Archeologii Starożytnej), Uniwersytetem w Neapolu oraz Uniwersytetem Maltańskim zespół złożony z 13 osób prowadził badania w dwóch miejscach: Starożytny rzymski wrak spoczywający na głębokości 100 m i niemiecki samolot Junkers Ju 52 z II wojny światowej leżący na głębokości 75 m. Ekspedycję zrealizowano w dwóch turach w czerwcu i wrześniu 2016 r. Wykonano szczegółową dokumentację filmową obiektów oraz wydobyto artefakty. Film i artefakty są dokładnie badane przez archeologów.

Mariusz Borowiak

okladka-poprawionaOGÓLNOPOLSKA PREMIERA I WODOWANIE KSIĄŻKI

Podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Nurkowania Wrakowego w Łodzi (luty 2016 r.) zainteresowaniem kilkusetosobowej grupy widzów cieszyła się promocja najnowszej książki Mariusza Borowiaka Podwodni tropiciele. Tajemnica wraku niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak”. Uczestnicy spotkania wzięli udział w niecodziennej uroczystości w… „wodowaniu książki”.

Przysłuchując się pofestiwalowym komentarzom braci nurkowej, na temat połączenia literatury faktu z nurkowaniem na wraki, postanowiliśmy zorganizować kolejną ogólnopolską premierę książki Mariusza Borowiaka i Tadeusza Kasperskiego „Uwaga: Zatopić U-Boota! Akcje bojowe polskich okrętów i lotnictwa na morzu 1939-1945”.

Matką chrzestną książki  będzie Marzena Hmielewicz, od wielu lat związana i zaprzyjaźniona z festiwalem.

Na rodzimym rynku księgarskim jest to pierwsza książka, który w sposób kompletny i tak obszerny – w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną, zachowane relacje naocznych świadków oraz przeprowadzone badania dokumentów w archiwach krajowych i zagranicznych – opowiada o działaniach bojowych okrętów nawodnych i podwodnych Polskiej Marynarki Wojennej i dywizjonów bojowych Polskich Sił Powietrznych w walce z niemiecką flotą podwodną na morzach.

Książka jest cennym materiałem źródłowym dla nurków, gdyż autorzy pisząc o zatopionych okrętach i statkach podają m.in. dokładne pozycje ich zatopienia. Jest to niezwykła gratka dla tych ekip, które planują udział w eksploracjach zatopionych jednostek bojowych, operujących na różnych morzach w II wojnie światowej.

Książkę będzie można kupić po cenie promocyjnej przez cały czas trwania festiwalu. Dodatkową atrakcją jest możliwość uzyskania specjalnej dedykacji od autorów książki.

Wytykowski i Zajder


flaga1

Tematem prezentacji Piotra Wytykowskiego i Romana Zajdera będzie:  L72 – Kolejna tajemnica wraku Kujawiaka.

      16 czerwca 1942 r. o godzinie 00:53 polski niszczyciel eskortowy ORP Kujawiak (nr taktyczny L-72) uderzył w niemiecką minę około 6 mil morskich od portu w Valletta na  Malcie. Po 25 minutach od wybuchu znalazł się na dnie zabierając na wieczną wachtę 13 marynarzy. 72 lata tajemnicą było, gdzie dokładnie zatonął polski okręt. Przez lata wielu śmiałków probowało odnaleźć wrak – bez skutku. Dopiero we wrześniu 2014 r. polska ekspedycja „The Hunt for L72” rozwiązała pierwszą z tajemnic Kujawiaka. Odnaleziono wrak, który spoczywa na głębokości 100 m.

      Celem drugiej ekspedycji na wrak „L72 A Forgotten Tragedy” w czerwcu 2015 r. była szczegółowa eksploracja wraku oraz upamiętnienie poległych na okręcie marynarzy. Próbowano rownież zlokalizować, bez powodzenia, miejsce w którym znajduje się dzwon okrętowy – „serce” jednostki bojowej. Kujawiak nadal uporczywie chronił to miejsce i nie pozwolił tak łatwo rozwiązać tej tajemnicy. 

      Podczas trzeciej ekspedycji na wrak „The Heart of L72” w czerwcu 2016 r., jej uczestnicy skoncentrowali się tylko na odnalezieniu dzwonu. Jak trudnego zadnia podjęli się nurkowie i z jakimi problemami borykali się podczas wyprawy dowiemy się podczas prezentacji. 

Benedykt Hac


hac

Tematem prezentacji dr Benedykta Haca będzie:  Niebezpieczne wraki Zatoki Gdańskiej.

Prowadzone badania negatywnego wpływu wraków statków motorowych na środowisko i ekosystemy południowego Bałtyku jednoznacznie wskazały, że z pośród kilkudziesięciu już zbadanych wraków najniebezpieczniejszymi obiektami są: wrak statku Stuttgart i wrak statku Franken.

Stuttgart leży w pobliżu Gdyni. Stanowiąc sztandarowy przykład źle przeprowadzonej  operacji usuwania wraków wojennych, bez uwzględniania ich dalszego wpływu na środowisko. W sąsiedztwie wraku  stwierdzono katastrofalnie duże skażenie osadów dennych oraz zredukowane oznaki życia biologicznego.

Franken zalega w centralnej części Zatoki Gdańskiej i prawdopodobnie w jego zbiornikach zalega kilka tysięcy ton różnych paliw. Czas kiedy to paliwo uwolni się i skazi okoliczne plaże szybko się zbliża, zatem konieczne jest pełne rozpoznanie wielkości zagrożenia a następnie oczyszczenie wraku tak, aby nie stanowił już zagrożenia dla ekosystemu Zatoki Gdańskiej.

Michał Kosut

michal-kosutTematem prezentacji Michała Kosuta będzie: Konserwatyzm w nurkowaniu technicznym – nadmiar ostrożności, czy potrzeba?

Podczas prezentacji Michał wyjaśni czym jest konserwatyzm w modelach dekompresyjnych

(neo-haldanowskich oraz mikropęcherzykowych) oraz jakie są zalety i wady jego stosowania. Zarówno podczas wykonywania rekreacyjnych, jak i szkoleniowych nurkowań technicznych. Prezentacja jest skierowana do tych, którzy nurkują, chcą nurkować lub szkolą technicznie.

Przemek Kacprzak


m28-cpod-sensor

Tematem prezentacji Przemysława Kacprzaka będzie: Przełom w nurkowaniu rebreatherowym – czujniki tlenowe Solid State oraz komputer M28 w Poseidon SE7EN

Przemek opowie o nowatorskim rozwiązaniu pomiaru ciśnienia parcjalnego tlenu w rebreatherach, a mianowicie o czujniku Solid State, który do pomiarów wykorzystuje światło bliskiej podczerwieni. Dzięki zupełnie unikalnej technologii pomiaru, czujnik się nie zużywa, instaluje się go raz na całe życie, a co więcej działa również po zalaniu wodą. Jest to totalna nowość na rynku rebreatherowym wprowadzona i opatentowana przez szwedzką firmę Poseidon. Podczas prezentacji Przemek wytłumaczy, jak działa czujnik, jakie są jego wady i zalety, a także pokaże, jak działa zalany czujnik w praktyce.

Aleksandra Stępień & Adam Słucki

dlubanki

Tematem prezentacji Aleksandry Stępień i Adama Słuckiego będzie: Dłubanki – jednopienne łodzie, niezwykły skarb jeziora Hańcza.

Co ciekawego można powiedzieć o pniu drzewa leżącym na dnie jeziora? Wiele, bardzo wiele, jeśli jest to łódź jednopienna z czasów dawnych, albo jeszcze odleglejszych. Jak ją znaleziono, kiedy zbudowano, jak zatonęła? Do czego służyła i skąd to wszystko wiemy? Każdy kto widział hańczańskie dłubanki, zna to bicie serca pojawiające się na ich widok. Ten kto ich nie zna, będzie chciał je zobaczyć. Podczas wykładu naszych gości poznacie historię dłubanek na tle podobnych znalezisk archeologicznych z terenów północno – wschodnich. Dowiemy się o ich odkryciu, wydobyciu i przeprowadzonych badaniach, o ich budowie oraz datowaniu. W to wszystko wpleciona będzie historia regionu, ciekawostki, mity i legendy, a historie nurkowe związane z dłubankami będę dobrym uzupełnieniem.

Piotr Stóś

Piotr Stós

Tematem prezentacji Piotra Stósa będzie: Dobór światła w fotografii wrakowej. Słońce, błysk czy lampy światła ciągłego?

Wykonanie interesującego zdjęcia wraku lub jego fragmentu wymaga od fotografa sprawnego zarządzania oświetleniem i opanowaniem kontroli ekspozycji. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie wybranego źródła światła lub ich kombinacji w sposób spójny oraz adekwatny do technicznych możliwości aparatu i warunków, w których powstaje zdjęcie. Pozwoli to podkreślić fragmenty konstrukcyjne statku, sylwetkę modela i w konsekwencji uzyskać niebanalne, przestrzenne ujęcia. Podczas wykładu Piotr poruszy praktyczne aspekty sesji wrakowej, związane z doborem i rozmieszczeniem świateł, ustawieniami czułości, przesłony i czasu. Zostanie też omówiony udział nurka modela i asystentów pozwalających na kreatywne oświetlenie fotografowanej sceny oraz element planowania sesji wrakowej z udziałem kilku nurków.