Uniwersytet Warszawski

Krakowskie Przedmieście 26/28

9 Lutego 2019

Zarezerwuj swój czas

Goście z całego świata

Prezentacje i warsztaty

Ponad 300 nurków gości

Kup bilet teraz

Prelegent

Kari Hyttinen jest nurkiem technicznym i podwodnym kamerzystą z Finlandii. Specjalizuje się w dokumentowaniu głębokich wraków fotogrametrią 3D. Brał udział w licznych projektach dokumentacji wraków w Zatoce Fińskiej, a także w Szkocji i na Malcie. W Zatoce Fińskiej był zaangażowany w dokumentowanie szeregu niedawno odnalezionych okrętów podwodnych z okresu I i II wojny światowej. W Scapa Flow na Orkadach był odpowiedzialny za modele fotogrametrii 3D brytyjskich okrętów z I wojny światowej – krążownika pancernego HMS „Hampshire” i pancernika HMS „Vanguard” oraz dokumentowanie wraków niemieckich jednostek wojennych dla projektu Scapa 100. Na Malcie odpowiadał za przygotowanie dokumentacji szeregu wraków samolotów, które spoczywają na dużych głębokościach, dla wirtualnego muzeum dziedzictwa lotniczego. Kari był również członkiem zespołu, który przez wiele lat związany był z projektem dokumentującym 2700 letni fenicki wrak w pobliżu wyspy Gozo na Malcie. W wielu z tych projektów Kari ściśle współpracuje z Uniwersytetem Maltańskim, a także Uniwersytetem w Dundee, gdzie jest profesorem honorowym.

Kari Hyttinen is a technical diver/underwater videographer from Finland. He specializes in documenting deep wreck sites with 3D photogrammetry.

He has been involved in numerous wreck documentation projects in the Gulf of Finland as well as in Scotland, Malta etc.

In the GOF he has been involved in documenting a number of recently found WWI and WWII submarines.

In Scapa Flow, Scotland he has been responsible for the 3D photogrammetry modeling of the British WWI warships HMS Hampshire and HMS Vanguard as well as documenting the German WWI wrecks for the Scapa 100 project.

In Malta he has documented a number of deep airplane wrecks for a virtual aviation heritage museum.

Kari is also a member of the team in a multi year project documenting and excavating a 2700 years old Phoenician wreck near the island of Gozo in Malta.

In many of these projects Kari works closely with the University of Malta as well as with the University of Dundee where he is an Honorary Professor.