Uniwersytet Warszawski

Krakowskie Przedmieście 26/28

9 Lutego 2019

Zarezerwuj swój czas

Goście z całego świata

Prezentacje i warsztaty

Ponad 300 nurków gości

Kup bilet teraz

Prelegent

Turkolog, historyk, były dyplomata RP w Turcji; adiunkt w Katedrze Turkologii UJ, członek Rady Naukowej Instituut voor Turkse Studies w Utrechcie, Komitetu Redakcyjnego wydawanego w Utrechcie „International Review of Turkish Studies” oraz The Gallipoli Association (Wielka Brytania), Gallipoli & Dardanelles International (Wielka Brytania) i The Society for Military History (Stany Zjednoczone).

Ekspert Państwowej Komisji Egzaminacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości dla tłumaczy przysięgłych z jęz. tureckiego; stały współpracownik magazynu „Okręty Wojenne”; autor monografii i kilkudziesięciu artykułów poświęconych historii Imperium Osmańskiego w pierwszym 20-leciu XX w. oraz współautor Kieszonkowego słownika turecko-polskiego polsko-tureckiego (Kraków 2008).

Stypendysta Rządu Republiki Turcji w latach 1997-98; kierownik naukowy Pierwszej Polskiej Ekspedycji Nurkowej do Dardaneli w 2011 roku.

Przygotowywana przez niego Pierwsza Polsko-Turecka Ekspedycja Nurkowa do Dardaneli (zaplanowana na 2013 rok) nie doszła do skutku, gdyż strona turecka postanowiła zrealizować ten projekt samodzielnie, bez wiedzy Polaków.

Więcej o projektach Piotra na jego stronie: www.navyingallipoli.com

Dr Piotr Nykiel opowie o wrakach pancerników zatopionych w 1915 roku w Dardanelach i o tym jak Turcy „pożyczyli sobie” od Polaków pomysł na ich eksplorację. Analizę ustaleń poczynionych przez tureckich płetwonurków uzupełni poszerzonymi informacjami na temat niektórych wraków z wód wokół półwyspu Gallipoli, które w 2011 roku inwentaryzowała ekipa Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe