Uniwersytet Warszawski

Krakowskie Przedmieście 26/28

9 Lutego 2019

Zarezerwuj swój czas

Goście z całego świata

Prezentacje i warsztaty

Ponad 300 nurków gości

Kup bilet teraz

Prelegent

Doktor Timmy Gambin – Od 2012 roku jest wykładowcą archeologii podwodnej w departamencie filologii klasycznej i archeologii Uniwersytetu Maltańskiego. Ukończył studia na wydziale historii tegoż uniwersytetu, a potem przeniósł się na uniwersytet w Bristolu, gdzie ukończył studia magisterskie i zrobił doktorat z archeologii podwodnej. Dr Gambin jest zaangażowany w liczne projekty badawcze. Należą do nich: PaleoMed projekt z CNRS (Aix en Provence), który jest skoncentrowany na rekonstrukcji dawnych terenów oraz środowiska wybrzeża maltańskiej wyspy. Projekt CalPoly i Harvey Mudd (USA) skupiony na badaniu starożytnych, podziemnych systemów wodnych za pomocą małych zdalnie sterowanych pojazdów wyposażonych w rożnego rodzaju czujniki. Zorganizował wiele ekspedycji badawczych w rejonie basenu Morza Śródziemnego, miedzy innymi w Hiszpanii, Włoszech oraz Chorwacji.

Temat prezentacji VII edycji festiwalu: „Fenicka Tajemnica” – antyczny wrak przy wyspie Gozo.

Pewnego dnia na swym czarnym, wyładowanym towarem statku wyspę odwiedzili Fenicjanie – znani ze swojego kunsztu żeglarze, ale prawdziwe chciwe łotry – tak pisał Homer w „Odysei”.

Wzmianka Homera o fenickiej ekspansji postawiła fundament na którym kolejni pisarze zarówno starożytni jak i współcześni oraz archeolodzy budowali swoją wiedzę o tych dzielnych, walecznych żeglarzach z Lewantu. Dzięki literaturze oraz odkryciom i badaniom archeologicznym ich działalność, polityka i wymiana handlowa przestała być iluzją.  Jednak, czy jest w ogóle możliwe, aby ostatecznie udało się ustalić jak działała machina fenickiego handlu? – naukowcy nie poprzestają na znalezieniu odpowiedzi.

Odkrycie starożytnego wraku jest niemal zawsze przedmiotem niezwykłego zainteresowania i emocji wśród naukowców. Podczas systematycznego badania dna morskiego w okolicach wyspy Gozo natrafiono na anomalię, która została oznaczona jako „cel godny weryfikacji”. Po szczegółowych badaniach okazało się, że odnaleziono wrak, który stał się jednym z najbardziej ekscytujących podwodnych znalezisk w ostatnich latach. Przy współpracy z licznymi partnerami międzynarodowymi oraz używając najnowszej technologii udało się ustalić kilka interesujących faktów na temat owego statku, ładunku oraz jego ewentualnej trasy żeglugi. Otóż dr Timmy Gambin, jeden z największych autorytetów od archeologii podwodnej Morza Śródziemnego, podczas prezentacji przedstawi rewelacyjne wyniki badań, które zapoczątkowano na wraku w 2007 r. Zapraszamy!