Prowadzący festiwal

Marcin Jamkowski  – (urodzony w 1970) – polski dziennikarz, podróżnik, fotograf i filmowiec. Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1995 pracował w Gazecie Wyborczej jako dziennikarz działu nauki. Pisał artykuły z dziedziny chemii, paleontologii, antropologii, nowych technologii, sportów ekstremalnych, a także reportaże z wypraw wspinaczkowych i nurkowych.
W latach 2000-2007 związany z National Geographic Polska. Początkowo był autorem tekstów i zdjęć, potem zastępcą redaktora naczelnego, a w 2005 został redaktorem naczelnym miesięcznika. Kierował też polską edycją dwumiesięcznika „National Geographic Traveler”. Zrezygnował ze sprawowania tych funkcji i od marca 2007 jest szefem firmy Adventure Pictures, niezależnym dziennikarzem naukowym i fotografem wyprawowym, współpracującym m.in. z National Geographic Polska, Focusem, Gazetą Wyborczą i Newsweekiem. W latach 2009-2010 jako stypendysta fundacji Knight’a studiował na MIT i Harvardzie.
Interesuje się fotografią, filmowaniem, wspinaczką i nurkowaniem. Brał udział w wyprawach wspinaczkowych do Afryki (Maroko, Mali, Madagaskar) i wyprawie do źródeł Amazonki w Peru. Brał również udział w badaniu zatopionego wraku promu Estonia, podwodnych ruin greckiego miasta Nymphaion na Krymie oraz nieznanego żaglowca floty Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (VOC) w Sierra Leone. W 2004 kierował międzynarodową wyprawą na wrak okrętu Steuben. Jest członkiem The Explorers Club.
Wystąpił w filmie Dług – pojawił się w dwóch scenach jako instruktor wspinaczkowy, był też konsultantem scenariusza. Jest autorem książki „Duchy z głębin Bałtyku. Gustloff, Steuben, Goya” o badaniach bałtyckich wraków, oraz współautorem książki reporterskiej ” ‚Stary’, młodzi i morze” (z kpt. Jackiem Wacławskim). Pisał również fragmenty dzieł zbiorowych: „Symbole Polskie” oraz „Jak zrobić film górski – nieporadnik”. Nakręcił dwa krótkometrażowe wspinaczkowe filmy dokumentalne: „Wyżej niż gekony” i „Wyżej niż lemury” (nagroda Srebrna Cameratravel na festiwalu w Łodzi) oraz średniometrażowy film „No One’s Left Behind”, o poszukiwaniach w Kambodży trzech ostatnich ofiar Wojny Wietnamskiej (z Michaelem Barnesem) i „The Art of Sharing. Poland for World Heritage” (z Konstantym Kulikiem) na zlecenie UNESCO. Od 2009 r pracuje nad reżyserią pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Uratowane z Potopu” (z Konstantym Kulikiem) o zabytkach skradzionych w czasie Potopu Szwedzkiego i ich dalszych losach.