Prelegent

Leigh Bishop – Jest światowej sławy odkrywcą wraków i pionierem w używaniu mieszanek gazowych w głębokim nurkowaniu wrakowym w Wielkiej Brytanii. Jego wyprawy i  fotografie przyczyniły się do odkrycia i dokumentacji ponad stu  nieznanych dotąd wraków. Był członkiem najważniejszych wypraw wrakowych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Używane przez niego mieszaniny gazów i nowoczesne technologie nurkowe pozwoliły mu na eksploracje niedostępnych dotychczas wraków.
Niektóre z nich, to wyprawa na wrak największego na świecie zatopionego liniowca „RMS Britannic”, a także  „RMS Lusitania”, „RMS Egipt”, „RMS Transylwania” oraz na niemiecki okręt leżący na Bałtyku „Wilhelm Gustloff”, to tylko kilka z jego spektakularnych wypraw wrakowych.
Wykonał ponad 400 głębokich nurkowań na wrakach i był jednym z pierwszych, którzy eksplorowali liczne U-Booty leżące u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
W ostatnim czasie brał udział w wyprawie prowadzonej przez Australijczyków , gdzie przewodził grupie fotografów nurkujących na wraku statku „Niagara”  przewożącego złoto, leżącego u wybrzeży Nowej Zelandii.
Brał udział jako fotograf w wyprawie na Arktykę  w poszukiwaniu zaginionego brytyjskiego okrętu podwodnego X5.
Był również pierwszym który eksplorował i fotografował słynne okręty podwodne takie jak: brytyjski „HMS Vandal”, „HMS Affray” i „HMS M1”.
W 2003 roku był członkiem ekspedycji na wrak Titanica  na pokładzie rosyjskiego statku badawczego „Akademik Kieldysz”
W 2009 roku prowadził i  był fotografem wyprawy do Australii, gdzie eksplorował najdłuższą jaskinie Zachodniej Australii znaną jako  Cocklebiddy pod pustynią Nullarbor. W wyprawie tej  używane były najnowocześniejsze podwodne pojazdy dalekiego zasięgu  i  rebreathery obiegu zamkniętego w celu osiągnięcia końcówki systemu o długości 7 km.
Aktualnie już od trzech lat  pracuje nad projektem  fotografowania i dokumentacji  głęboko leżących wraków Laguny Truk  na Pacyfiku.
Leigh jest uznany jako innowator czasu ekspozycji pod wodą w fotografii czarno-białej  z użyciem statywu. Wykorzystał on tę metodę do wielu inspirujących zdjęć wraków jak na przykład  słynny dziob olbrzymiego liniowca „Justica” i ogromne działa „HMS Audacious”.
Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club. Podczas wyjątkowych wypraw specjalnego znaczenia The Explorers Club przydziela ekspedycji swoją flagę. W 2009 roku wyprawie na wrak „RMS Britannic”, prowadzonej wspólnie z Carl`em Spencer`em  została przydzielona flaga numer 68, ta sama flaga brała  udział w ciągu ostatnich kilku dekad w wielu spektakularnych ekspedycjach,  miedzy innymi w kosmosie. Carl stracił życie podczas pierwszego nurkowania na wraku Britannica. Leigh po 7 godzinnej dekompresji dowiedział się ze stracił najlepszego przyjaciela, przypadł mu obowiązek poinformowania rodziny o tej tragedii. Dla uczczenia tragicznej śmierci Carl`a Spencer`a flaga ta została wycofana z obiegu i obecnie znajduje się na ścianie siedziby The Explorers Club w Nowym Jorku.
Jest współzałożycielem europejskiej konferencji nurkowej „Eurotek”, odbywającej się dwa razy do roku, przyciągającej   nurków technicznych z całego świat. www.eurotek.uk.com.
Leigh został zaproszony jako ekspert w kilku produkcjach filmów dokumentalnych o głęboko leżących wrakach oraz pracował jako operator kamery dla National Geographic, History Channel, ITV, Channel 4 oraz wiele innych.
Czynnie bierze udział w konferencjach, sympozjach i festiwalach na temat wraków  na całym świecie, czego najlepszym przykładem jest jego udział w naszym Łódzkim Festiwalu Nurkowania Wrakowego.
W ciągu ostatnich dwóch lat jego fotografie były wykorzystywane w niezliczonych książkach i magazynach. Wydał setki artykułów o wrakach, które ukazały się w magazynach i czasopismach nurkowych na całym świecie.
Więcej informacji można znaleźć na jego stronie internetowej www.deepimage.co.uk