Prelegent

IMMI WALLIN – dyrektor generalny firmy „SubZone Oy” zajmującej się badaniami podwodnymi. Urodziła się w Finlandii, a przygodę z nurkowaniem rozpoczęła w wieku 12 lat. Pracuje w branży nurkowej od początku lat 80., najpierw jako nurek naukowy, a następnie w obszarze szkolenia nurków. Jej pasją jest odkrywanie wraków Morza Bałtyckiego i kierowanie firmą SubZone.

Immi ma ponad 30-letnie doświadczenie w zakresie technicznego nurkowania naukowego oraz podwodnych technologii. Posiada licencję kapitana statków na Morzu Bałtyckim do pojemności 500 BRT i jest kapitanem statku badawczego SubZone. Jest także pilotem pojazdów podwodnych ROV, technikiem sonarowym oraz instruktorem nurkowania technicznego z ponad 20-letnim doświadczeniem. Posiada bogate doświadczenie w opracowywaniu technik dokumentacji wraków i podwodnych technik pomiarowych wrakowisk.

Podczas ekspedycji kierowanych przezeń jej team oraz dzięki doświadczeniu i wiedzy zostało odnalezionych, zidentyfikowanych  i udokumentowanych  bardzo wiele interesujących wraków na  Morzu Bałtyckim. Do niezwykle ciekawych odkryć historycznych należą wraki statków i okrętów z XVIII i XIX wieku, okrętów podwodnych, okrętów wojennych z I i II wojny światowej. Firma Immi Walin SubZone współpracuje z fińską i estońską Krajową Radą Dziedzictwa Narodowego nadzorując i oferując infrastrukturę, logistykę i doświadczenie. Podczas Konferencji Nurkowej Eurotek w 2016 r. Immi Wallin otrzymała nagrodę za swoje odkrycia – Eurotek Discovery Award. Więcej o jej odkryciach na: https://www.facebook.com/subzoneltd/

Tematem festiwalowej prezentacji będzie: Huis te Warmelo – 300 letnia fregata na dnie Bałtyku.

Wallin opowie o wyjątkowej historii holenderskiego okrętu wojennego z pierwszych lat XVIII wieku. Podczas wojny północnej w latach 1714-1721 niebezpieczną w tym okresie drogą morską podążały do portów Morza Bałtyckiego i Zatoki Fińskiej holenderskie i angielskie  statki z zaopatrzeniem. Dla bezpiecznego doprowadzenia statków handlowych ze zbożem do Rewala i Petersburga, i z powrotem do Amsterdamu ze smołą, kupieckie żaglowce grupowane były w konwoje chronione przez okręty Admiralicji. Jeden z holenderskich okrętów eskorty nie dopłynął do bezpiecznego portu i spoczął w 1715 roku na dnie Zatoki Fińskiej. Dziś fregata z czterdziestoma działami na pokładzie jest jednym z najlepiej zachowanych wraków z późnego okresu  „Holenderskiego Złotego Wieku”.