Uniwersytet Warszawski

Krakowskie Przedmieście 26/28

9 Lutego 2019

Zarezerwuj swój czas

Goście z całego świata

Prezentacje i warsztaty

Ponad 300 nurków gości

Kup bilet teraz

Gianmichele Iaria

GIANMICHELE IARIA – urodził się w 1964 r. w Mesynie na Sycylii we Włoszech. Pierwsze kroki w nurkowaniu stawiał w 1981 r. Instruktorem Tec został w 1995, a Trener Instruktor w 2003 r. Pracuje z PSA, TDI, SSI, SNSI, PSAI a teraz z RAID. Przez długie lata był Instruktor Trainer w SSI oraz w PSAI, teraz jest CCR Instructor Examiner w RAID oraz IDE RAID (Międzynarodowy Dyrektor Eksploracji). Pracuję również jako podwodny kamerzysta.

W 1999 r. wziął udział w pierwszej ekspedycji poszukiwawczej, która odnalazła i eksplorowała wrak „Viminale”. Używając wówczas do tego zadania rebreathera SCR Dräge i będąc instruktorem SCR zastanawiał się jak najszybciej przejść na obieg zamknięty. Przygodę z CCR rozpoczął od rebreathera MK15 i jego włoskiego prototypu CCR2000. Następnie używał „Infinito CCR Project” i został instruktorem AP-Inspiration (Classic model- 2002) – jedyne sprawdzone i niezawodne urządzenie. Od kiedy zaczął korzystać z CCR jego podejście do nurkowania technicznego zmieniło się diametralnie. Od tej pory nigdy nie jest znudzony eksploracją, ponieważ może coraz głębiej i dłużej pozostawać w świecie, który odkrywa przed nim nowe tajemnice. Tylko w 2016 r. wziął udział w czterech ekspedycjach:

– Ekspedycja B-17 – Włochy, Sycylia;

– Ekspedycja „Il Giardino delle Sirene RAID ResEx”- Neapol;

– Ekspedycja „The Heart of L72” – Malta (wykonał zdjęcia z poszukiwania polskiego wraku okrętu, które zostały zamieszczone w książce Mariusza Borowiaka, Podwodni tropiciele. Tajemnica wraku niszczyciela eskortowego RP „Kujawiak”; książka do kupienia podczas festiwalu)

– Ekspedycja „Pheonician Shipwreck Project” – Malta.

Cały czas jest zaangażowany w Program RAID ResEx (Badania i Exploracja). Podwodny świat nigdy nie przestaje go zadziwiać.

Tematem festiwalowej prezentacji będzie: RAID ResEx project – Wraki okolic Neapolu.

Tematem prezentacji Gianmichele będzie:  „Il Giardino delle Sirene” – projekt ResEx RAID.

Jest to pierwszy etap systemowego projektu badań i eksploracji wraków z wykorzystaniem nurków technicznych „REC tec Divers”, który miał miejsce w czerwcu i wrześniu 2016 r. w wodach okalających Neapol we Włoszech. Gianmichele opowie o szczegółach projektu.

         Często spotyka się z pytaniem: „Kto może przyłączyć się do projektu badań i eksploracji wraków?”.

         Wielu uważa, że tylko nurkowie, którzy są zdolni do zejścia na głębokość ponad 100 metrów.

         Odpowiedź brzmi: „Absolutnie nie!”

Podczas ekspedycji wiele osób  zajmuje się różnymi odpowiedzialnymi  zadaniami: pomocą w przygotowaniu do nurkowań, zabezpieczeniem medycznym, mieszaniem gazów i napełnianiem butli, fotografią na powierzchni, obsługą łodzi, itp.

Misją projektu ResEx RAID jest:

1) zapewnienie instytucjom publicznym, bądź prywatnym firmom wykwalifikowanego zespołu do badań i poszukiwań podwodnych.

2) planowanie podwodnych badań i eksploracji nieznanych obszarów pod kątem biologii morskiej, starożytnych zabytków, wraków, itp., nie koniecznie związanych z dużą głębokością.

3) W zależności od umiejętności członków zespołu odpowiednie szkolenie osób, które chcą być częścią  ekspedycji.

Pierwszy etap projektu ResEx RAID odbył się w Neapolu w lecie 2016 r. Przy współpracy z R.A.S. (Fundacją Archeologii Starożytnej), Uniwersytetem w Neapolu oraz Uniwersytetem Maltańskim zespół złożony z 13 osób prowadził badania w dwóch miejscach: Starożytny rzymski wrak spoczywający na głębokości 100 m i niemiecki samolot Junkers Ju 52 z II wojny światowej leżący na głębokości 75 m. Ekspedycję zrealizowano w dwóch turach w czerwcu i wrześniu 2016 r. Wykonano szczegółową dokumentację filmową obiektów oraz wydobyto artefakty. Film i artefakty są dokładnie badane przez archeologów.